- OBSZ
Fokozatvizsgát tartottunk
Idén 2020. 09. 27-én tartottuk a Baranta Szövetség által évente szervezett fokozatvizsgát. Az elmúlt években megszokotthoz képest kevesebb vizsgázó jelentkezett, viszont sok önkéntes segítő munkája emelte a rendezvény színvonalát. A vizsgát a Budapest 17. kerületében működő Magyar Harcos SE központja adta. A helyszín már péntek este rendelkezésünkre állt, így a szombati napon a vizsgázók élhettek a gyakorlás lehetőségével, valamint Baranta Foglalkozásvezető Képzés alkalmat is tudtunk tartani.
A nagy megmérettetés a szombat esti elméleti (írásbeli) vizsgával kezdődött, melyben a baranta történeti múltjával, fegyverismerettel, szabály és szokásrendszerekkel, valamint a magyar népi műveltség tartalmaival kapcsolatos kérdésekre kellett választ adni. A gyakorlati vizsgát csak az kezdhette meg, aki helyes válaszokat adott, vagy hiányosságát még aznap este pótolta.
A gyakorlati vizsga reggel 6:00 kor, még napfelkelte előtt, a vizsgázók és vizsgáztatók közös eskütétele után, rövid bemelegítést követően a futással kezdődött. Mindenki beért a szintidő másfélszeresén belül, született egyéni rekord is.

A csapatos technikai vizsgaszámok után (íjász alakzatok, kötelék felkészítés, vívásbemutató) a küzdelmi vizsgaszámok következtek, majd az egyéni technikai vizsgaszámok után a műveltségi viszgaszámok (tánc, zene, ének) zárták a sort. A sikertelen vizsgaszámokat (tököket) is ekkor lehetett kiváltani.

Az idei vizsga sokkal nehezebb volt minden vizsgázó számára, mint egy hagyományos, edzőtábor végén megrendezett fokozatvizsga. A fokozatvizsga önmagában is óriási terhelés, mely a teljes személyiséget próbára teszi a sok technikai vizsgaszám és a küzdelmek nagy száma miatt. A vizsgázók alacsony létszáma miatt most sok ellenfél a segítők közül került ki, így a küzdelmek során jellemzően a tapasztalt, rutinos barantásokkal szemben kellett helyt állni. Például az 1-es fokozatra vizsgázók a 10 küzdelből akár 4-6-szor is 5-ös fokozatú ellenfelet kaptak, és az arány az 5-ös vizsgázóknak is komoly problémát jelentett. Bátran kijelenthetjük, hogy a most fokozatot szerzők különösen nehéz körülmények között teljesítették a vizsgát.
Az 1-es és 2-es fokzatokon rendszeresen előfordult a kezdőkre jellemző hiányos, pontatlan végrehajtás, ezzel szemben örömteli volt a 3-as, 4-es, 5-ös fokozatra vizsgázók példaértékű technikai felkészültsége. A terhelésből következő fáradság, az energiaraktárok merülése, a részben ennek köszönhető figyelmetlenség és kisebb sérülések, zúzódások, görcsök miatt a vizsgázóknak újra és újra meg kellett hozni a döntést a vizsga folytatásáról. Ketten vizsgáztak 5-ös fokozatra, mindketten kiemelkedő eredményt értek el. Dr. Fidrik Gábor fokozatát, az 50. életévüket betöltöttekre vonatkozó szabály miatt, véglegesen megszerezte, Bertalan Márton Imre pedig a 2015 óta érvényes pontszámítás szerint az eddigi legmagasabb pontszámot érte el.
Gratulálunk a vizsgázóknak!
Köszönjük az önkéntesek, barátok és hozzátartozók támogatását, kiemelten azokét, akik csak
azért utaznak Budapestre, hogy találkozzunk, együtt lehessünk. Köszönjük Négyesi Erikának, hogy hétvége összes étkeztetési feladatát átvállalta és maradéktalanul teljesítette.
